VI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

IV International Art Competition "Remember the Gardens"

IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Pamiętajcie o ogrodach

Polska Jagiellonów

stat4u


PDF Drukuj Email


Marek Mroczkowski

Szkolne rozrywki z okazji Dnia Edukacji Narodowej

 

Jak co roku w naszych szkołach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczczono w ten sposób wydarzenie bez precedensu, jakim było powołanie przed 237 laty Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce, Europie i na świecie.


Zreformowano wówczas Akademię Krakowską (ks. Hugo Kołłątaj) i Akademię Wileńską (ks. Marcin Poczobut Odlanicki). Opracowano nowe programy nauczania w duchu umiarkowanego oświecenia.  Rozpoczęto nauczanie w języku polskim, w tym historii Polski, historii naturalnej i wychowania fizycznego. Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych (ks. Grzegorz Piramowicz) opracowało i wydało 27 nowatorskich podręczników, w których po raz pierwszy użyto polskiej terminologii naukowej w takich dziedzinach jak fizyka, matematyka, chemia, logika, gramatyka. Z podręczników do historii i gramatyki korzystali wszyscy najwybitniejsi poeci i pisarze polscy XIX w. – od Adama Mickiewicza po Bolesława Prusa. Zarządzana przez KEN Biblioteka Biskupów Załuskich stała się pierwszą polską biblioteką publiczną, prekursorką Biblioteki Narodowej. Prezesem KEN został w 1776 roku biskup płocki Michał Poniatowski, brat króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatni prymas I Rzeczypospolitej. Reforma edukacji stworzyła nowoczesny system nauczania i wychowania. Wyedukowano pokolenie, które podjęło dzieło reformy państwa w dobie Sejmu Wielkiego 1788-1792. Jego dorobkiem była Konstytucja 3 Maja 1791 roku.


Dzień 14 października, na pamiątkę uchwały Sejmu z 1773 roku, początkowo jako Dzień Nauczyciela (1972), a następnie Dzień Edukacji Narodowej (1982), rokrocznie obchodzony jest jako polskie święto państwowe. Z tej okazji uczniowie przygotowali też tradycyjne przedstawienie. W kabaretowej formie nie obeszło się oczywiście bez umiejętnego parodiowania ciekawszych postaci szanownego grona pedagogicznego, na co dzień pasjonującego się kształceniem opornej często, ale jakże wdzięcznej młodzieży. Wystąpili m.in. gimnazjaliści Aleksandra Frankowska, Anna Jóźwiak, Maciej Kordala, Ewa Stefanowska, Marta Więckowska, Piotr Więckowski oraz licealiści (plastyczni i ogólni) Agata Garstka, Adrianna Koziorowska, Joanna Krysztoforska, Sylwia Rybnik, Daniel Szczerbak, Tomasz Zbyszyński, a oprawę muzyczną zapewniła Eliza Smolarek.


Kulminacyjnym momentem uroczystości było wręczenie „Oskarów dla naj...”.  Otrzymali je w tym roku prof. prof. Sławomir Jaszewski, Maciej Jeziórski, Małgorzata Marlęga, Jolanta Ossowska-Krzemińska, Marzanna Polańczyk, Magdalena Sikorska-Tokarska, Magdalena Uździcka oraz niezastąpiona szefowa kancelarii szkolnych Ewa Wiśniewska i woźna Anna Pankowska.


Dyrektor Małgorzata Mroczkowska, która otrzymała „Oskara dla naj...” dla najlepszego w Płocku i najskuteczniejszego dyrektora (od 1990 roku!), podziękowała wychowankom za nagrody, uroczy pomysł oraz chwile rozrywki i radości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.


Zdjęcia: Marcin Stawicki – klasa IV I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku

n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n n