VI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

IV International Art Competition "Remember the Gardens"

IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Pamiętajcie o ogrodach

Polska Jagiellonów

stat4u


PDF Drukuj Email

Maciej Jeziórski

Pisanki giganty w Galerii Mazovia

mazowia

Młodzi artyści I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku w dniu 17 marca 2012 roku wzięli udział w happeningu plastycznym przygotowanym przez Galerię Mazovia w Płocku pod tytułem ,,Pisanki wielkanocne inspirowane kulturą i tradycją Mazowsza”. Dwunastu uczniów, których najlepsze projekty zostały wybrane w pierwszym etapie eliminacji, odbywających się w I Prywatnym Liceum Plastycznym, mogło zrealizować swoje projekty w Galerii Mazovia.


Uczestnikami byli: Andżelika Halińska, Aleksandra Osiecka oraz wspólnie Karolina Rempuszewska i Ewelina Dolna z klasy I (wychowawca prof. Bożena Piórkowska), Kamila Rudnicka i Wioletta Szewczyk z klasy II (wychowawca prof. Marzanna Polańczyk), Mariusz Mokszki, Eliza Smolarek, Agata Tumalska, Jolanta Krysztoforska i Justyna Ozimkiewicz z klasy III (wychowawca prof. Magdalena Sikorska-Tokarska) oraz Krzysztof Orankiewicz z klasy IV (wychowawca prof. Anna Macionek-Stańko).


Uczniowie I Prywatnego Liceum Plastycznego swoje projekty przygotowywali pod opieką artystyczną prof. Macieja Jeziórskiego. Dużym wyzwaniem dla młodych artystów było odwołanie się w pisance wielkanocnej do tradycji Mazowsza. Ale z postawionego zadania wywiązali się znakomicie, stąd duża różnorodność zrealizowanych projektów, od prostych form nawiązujących do dziecinnej prostoty, poprzez skomplikowane motywy roślinne czy zwierzęce, aż po wydźwięk gotyckich form. W wykonanych pracach przez zastosowane żywej barwy i uproszczonej formy można zobaczyć wyraźne nawiązania do sztuki łowickiej.


Idea konkursu bardzo spodobała się uczniom. Młodzi twórcy pracowicie nanosili swoje projekty na formy wycięte z kartonu gipsu o wysokości 192 cm przy ogromnym zainteresowaniu klientów odwiedzających w tym dniu Galerię Mazovia. Prace były wykonywane techniką malarską z użyciem farb akrylowych, wycinankami z folii samoprzylepnej oraz specjalnie szyte z materiału.


Działały również warsztaty artystyczne dla najmłodszych widzów, kierowane przez ubiegłoroczną absolwentkę Małgorzatę Ziemkiewicz, które przyciągnęły wiele dzieci wraz z rodzicami. Całość uwieczniał kamerą filmową i aparatem fotograficznym prof. Paweł Chmielecki, będący równocześnie dziennikarzem TVP S.A.


Prace zostały ocenianie w dwóch kategoriach. Pierwsze miejsce i Nagrodę Główną jury przyznało, chociaż nie miało łatwego wyboru, Wioletcie Szewczyk z klasy drugiej. Głosowanie do Nagrody Publiczności odbyło się na Facebooku. Tu zwyciężył Krzysztof Orankiewicz z klasy czwartej maturalnej, na którego oddano ponad tysiąc głosów. Krzysztof swoją nagrodę przekazał Oratorium św. Dominika Savio, działającemu przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.


Zob. również:

http://plock.gazeta.pl/plock/1,35710,11454982,Najpiekniejsze_pisanki_wybrane_w_galerii_Mazovia.html


mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia mazowia