Maciej Jeziórski

Pisanki giganty w Galerii Mazovia

mazowia

Młodzi artyści I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku w dniu 17 marca 2012 roku wzięli udział w happeningu plastycznym przygotowanym przez Galerię Mazovia w Płocku pod tytułem ,,Pisanki wielkanocne inspirowane kulturą i tradycją Mazowsza”. Dwunastu uczniów, których najlepsze projekty zostały wybrane w pierwszym etapie eliminacji, odbywających się w I Prywatnym Liceum Plastycznym, mogło zrealizować swoje projekty w Galerii Mazovia.

Uczestnikami byli: Andżelika Halińska, Aleksandra Osiecka oraz wspólnie Karolina Rempuszewska i Ewelina Dolna z klasy I (wychowawca prof. Bożena Piórkowska), Kamila Rudnicka i Wioletta Szewczyk z klasy II (wychowawca prof. Marzanna Polańczyk), Mariusz Mokszki, Eliza Smolarek, Agata Tumalska, Jolanta Krysztoforska i Justyna Ozimkiewicz z klasy III (wychowawca prof. Magdalena Sikorska-Tokarska) oraz Krzysztof Orankiewicz z klasy IV (wychowawca prof. Anna Macionek-Stańko).

Uczniowie I Prywatnego Liceum Plastycznego swoje projekty przygotowywali pod opieką artystyczną prof. Macieja Jeziórskiego. Dużym wyzwaniem dla młodych artystów było odwołanie się w pisance wielkanocnej do tradycji Mazowsza. Ale z postawionego zadania wywiązali się znakomicie, stąd duża różnorodność zrealizowanych projektów, od prostych form nawiązujących do dziecinnej prostoty, poprzez skomplikowane motywy roślinne czy zwierzęce, aż po wydźwięk gotyckich form. W wykonanych pracach przez zastosowane żywej barwy i uproszczonej formy można zobaczyć wyraźne nawiązania do sztuki łowickiej.

Idea konkursu bardzo spodobała się uczniom. Młodzi twórcy pracowicie nanosili swoje projekty na formy wycięte z kartonu gipsu o wysokości 192 cm przy ogromnym zainteresowaniu klientów odwiedzających w tym dniu Galerię Mazovia. Prace były wykonywane techniką malarską z użyciem farb akrylowych, wycinankami z folii samoprzylepnej oraz specjalnie szyte z materiału.

Działały również warsztaty artystyczne dla najmłodszych widzów, kierowane przez ubiegłoroczną absolwentkę Małgorzatę Ziemkiewicz, które przyciągnęły wiele dzieci wraz z rodzicami. Całość uwieczniał kamerą filmową i aparatem fotograficznym prof. Paweł Chmielecki, będący równocześnie dziennikarzem TVP S.A.

Prace zostały ocenianie w dwóch kategoriach. Pierwsze miejsce i Nagrodę Główną jury przyznało, chociaż nie miało łatwego wyboru, Wioletcie Szewczyk z klasy drugiej. Głosowanie do Nagrody Publiczności odbyło się na Facebooku. Tu zwyciężył Krzysztof Orankiewicz z klasy czwartej maturalnej, na którego oddano ponad tysiąc głosów. Krzysztof swoją nagrodę przekazał Oratorium św. Dominika Savio, działającemu przy parafii św. Stanisława Kostki w Płocku.

Zob. również: