VI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

IV International Art Competition "Remember the Gardens"

IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Pamiętajcie o ogrodach

Polska Jagiellonów

stat4u


PDF Drukuj Email

Marek Mroczkowski

Odnalezione zdjęcia z Nieborowa


NieborówJak powszechnie wiadomo, w przyrodzie nic nie ginie (tylko się przemieszcza....). Dotyczy to również zdjęć, dotychczas niepublikowanych. Tak oto możemy dziś oglądać interesujące fotografie z wycieczki studyjnej do Nieborowa, która odbyła się jesienią 2011 roku pod kierunkiem prof. Macieja Jeziórskiego. Zapewne szczególnie wzruszeni będą nasi drodzy uczniowie z obecnej klasy IV Plastyka, przygotowujący się właśnie do Balu Studniówkowego, a także do obrony dyplomu i egzaminu dojrzałości w Roku Pańskim 2014...


Celem wyprawy było zwiedzanie położonego w dolinie Bzury pałacu i parku w Nieborowie oraz warsztatów ceramiki artystycznej w dawnej manufakturze majoliki. Pierwotnie rezydencję wzniósł Prymas Polski ks. kardynał Michał Stefan Radziejowski, który w 1694 roku powierzył projekt Tylmanowi z Gameren. Barokowy pałac przejął następnie wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł, który od 1774 roku zgromadził w swej bibliotece ponad dziesięć tysięcy inkunabułów i starodruków. Zakupił meble, obrazy i rzeźby, a park kazał założyć w stylu francuskim. W pobliskiej Arkadii nad Skierniewką małżonka księcia Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa stworzyła ogród sentymentalno-romantyczny w stylu angielskim według projektu Szymona Bogumiła Zuga.


Dobra nieborowskie zostały skonfiskowane w lutym 1945 roku przez władze komunistyczne. Cała rodzina książąt Radziwiłłów została deportowana przez NKWD do Związku Sowieckiego i osadzona w łagrze Krasnogorsk. W okresie Polski Ludowej pałac służył jako miejsce wypoczynku i pracy tolerowanym przez władze PRL twórcom kultury i sztuki. Zespół pałacowo-parkowy nie powrócił już w ręce prawowitych właścicieli, gdyż Polska jako jedyne państwo z dawnego bloku sowieckiego jak dotychczas nie wprowadziła ustaw reprywatyzacyjnych.


Obecnie jest to Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Muzeum w Nieborowie i Arkadii zostało wyróżnione w 1987 roku za konserwację i pielęgnację nieborowsko-arkadyjskiego założenia pałacowo-ogrodowego Złotym Medalem Ministra Kultury i Sztuki, a w czerwcu 1994 roku Europejską Nagrodą za Ochronę Zabytków (Europa-Preis für Denkmalphlege) fundacji FVS w Hamburgu.


Szczególnie interesujące były zajęcia praktyczne, jakie odbyły się dla uczestników wycieczki w pracowni ceramiki artystycznej. Jej tradycje wywodzą się z manufaktury majoliki, założonej w 1881 roku przez księcia Michała Piotra Radziwiłła. Wytwórnia dostarczała do pałacu ozdobne piece kaflowe i ceramikę artystyczną, która z czasem utworzyła cenny zespół majoliki nieborowskiej. Pracami kierował specjalista wytopu ceramiki majolikowej Stanisław Thiele, który zatrudniał pochodzących z okolicy utalentowanych wieśniaków oraz uczniów warszawskiej Szkoły Rysunkowej Wojciecha Gersona.


Majolika nieborowska produkowana była z pozyskiwanej na miejscu glinki. Kafle piecowe i kominkowe, a także wazony, amfory, żardiniery, wazy, talerze i drobne przedmioty o przeznaczeniu użytkowym i dekoracyjnym wypalano w temperaturze 800-900 stopni Celsjusza. Stosowano glazurę cynową, zdobioną tlenkami metali: żelaza (czerwień), kobaltu (błękit), miedzi (zieleń), antymonu (żółć), manganu (fiolet i czerń). Powtórne wypalenie następowało w temperaturze 1000-1100 stopni Celsjusza.


Formy i motywy dekoracyjne początkowo były oparte na projektach wytwórni majolik w Castel Durante, Urbino, Fanzie (Włochy), w Nevers, Moustiers i Rouen (Francja) oraz w Delft (Holandia). W dalszych projektach książę Michał Piotr Radziwiłł uwzględnił propozycje Bolesława Prusa i polecił sięgać do rodzimych motywów narodowych i patriotycznych, czerpanych z historii Polski, okolicznego pejzażu, scen życia codziennego.


Warto zauważyć, iż dzięki prof. Maciejowi Jeziórskiemu młodzi artyści mogli spróbować swych sił, zmagając się między innymi z kołem garncarskim, odlewając ceramiczne czerepy, wreszcie projektując i wykonując glazurowane zdobienia. Miłym akcentem wieńczącym artystyczną wycieczkę studyjną była przesyłka pocztowa, która po kilku tygodniach nadeszła do Plastyka z Nieborowa właśnie. Paczka zawierała wypalone już ostatecznie przedmioty ceramiczne, będące efektem twórczych, niezapomnanych eksperymentów nieborowskich.


http://www.nieborow.art.pl

http://www.nieborow.pl

http://www.poland.gov.pl/Nieborow,i,Arkadia,12517.html

http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/nieb.htm

http://www.zamkilodzkie.pl/pliki/arkadia.htm


Zdjęcia - prof. Agata Gazda


Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów Nieborów