VI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

IV International Art Competition "Remember the Gardens"

IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Pamiętajcie o ogrodach

Polska Jagiellonów

stat4u


PDF Drukuj Email

Inez Zapora – klasa trzecia I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku

Audiovizualia Inez i Dagmary

Inez Dnia 13 grudnia 2014 roku we współpracy z Płockim Ośrodkiem Kultury i Sztuki Stowarzyszenie 627 km zorganizowało animację, na którą składał się wernisaż Dagmary Jaworskiej i Inez Zapory, młodych artystek związanych z I Prywatnym Liceum Plastycznym w Płocku. Miał on miejsce w nowej, niegotowej jeszcze siedzibie POKIS-u. Celem było propagowanie młodych twórców w różnych dziedzinach sztuki, w tym przypadku poprzez połączenie sztuki malarskiej, audiowizuali oraz elektronicznej muzyki alternatywnej.


Wnętrze obiektu przy ulicy Tumskiej 13 ma klimat industrialny i surowy, co pięknie wpisywało się w klimat wydarzenia. Powieszone na ścianach, pełne barw obrazy tworzyły kontrast dla ceglanych ścian, co było zamierzonym efektem organizatorów, którzy chcieli uzyskać efekt alternatywy dla większości wydarzeń organizowanych w Płocku.


Dagmara podkreśla, że w swoich obrazach stawia na „czystość” barw. W pracach wykorzystuje i podkreśla kontrasty. Na wernisażu przedstawia obrazy z pięciu lat swojej twórczości od roku 2009 do 2014. Prace są zróżnicowane, zawierają dwa rodzaje kolorytów zarówno ciepły (kolory zmierzające do żółcieni, głównie czerwono-oranżowo-żółte) jak i zimny (kolory zmierzające do błękitu, głównie błękitno-zielono-fioletowe). Młodą artystkę inspiruje tętniące życie, ruch, zmiany oraz otaczający ludzie i przyroda.


Inez z kolei używa stonowanych kolorów, co ma nadać efekt tajemniczości i niedopowiedzenia. Inspirują ją przede wszystkim emocje, które chce wyrazić poprzez jak najprostsze formy. Ma na celu to, aby każdy odbiorca widział w nich coś innego, osobistego dla samego siebie. Obrazy pochodzą z okresu dwóch ostatnich lat.


Drugą częścią wydarzenia były audiowizualizacje, czyli sztuka wykorzystująca urządzenia przetwarzające dźwięk lub obraz w czasie i przestrzeni. Autorskie wizualizacje przedstawiła Inez Zapora działająca pod pseudonimem „Nie wiem”. Towarzyszyła temu alternatywna muzyka elektroniczna grana przez DJ-ów ze Stowarzyszenia 627 km lub z nim zaprzyjaźnionych.


W twórczej animacji uczestniczyło wielu zainteresowanych oryginalną działalnością młodych artystek, w tym przyglądający się z życzliwą uwagą organizatorzy płockiego środowiska edukacyjno-artystycznego Małgorzata i Marek Mroczkowscy oraz uczniowie I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, a także rodziny oraz przyjaciele autorek.


Tekst: Inez Zapora, klasa trzecia I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku

Zdjęcia: marekmroczkowskileicad-lux6

http://plock.gazeta.pl/plock/1,35681,17128808,Audiovizualia_przy_Tumskiej_13__Obrazy_na_plotnie.html

Inez Zapora: https://www.youtube.com/watch?v=HN5fdVm_THY&feature=youtu.be


Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez Inez