VI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

IV International Art Competition "Remember the Gardens"

IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Pamiętajcie o ogrodach

Polska Jagiellonów

stat4u


PDF Drukuj Email

Marek Mroczkowski

WILKOŃ. Warsztaty z gwiazdą

Wilkoń Uczniowie I Prywatnego Liceum Plastycznego i I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Marceliny Rościszewskiej uczestniczyli w warsztatach plastycznych pod okiem jednego z najwybitniejszych artystów współczesnego świata. W jednym akcie twórczym mogli skonfrontować swe artystyczne umiejętności i inspiracje z Józefem Wilkoniem, który specjalnie na tę okoliczność przybył do Płocka. 


Kolejne z najważniejszych w tym roku wydarzeń artystycznych Płocka odbyć się mogło dzięki współpracy I Prywatnego Liceum Plastycznego i Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego. Przygotowana została wystawa retrospektywna Józefa Wilkonia, a reszty dokonało twórcze napięcie pomiędzy sędziwym Mistrzem, a uzdolnionymi plastycznie uczniami naszych szkół. Nasz gość ukończył właśnie 85 lat i współczesnej młodzieży objawił się jako artysta spełniony i doceniony na całym świecie, mogący być wzorcem osobowym dla obecnego pokolenia. Nic dziwnego, że spotkanie z twórcą zakończyły oklaski.


Józef Wilkoń urodził się dnia 12 lutego 1930 roku w Bogucicach. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie (1949), a następnie historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (1954) i studia malarskie w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1955). Mieszka i tworzy w Zalesiu Dolnym.


Ilustrator ponad 200 książek wydanych w kraju i za granicą (tłumaczonych na ponad 20 języków), malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii. Wielokrotnie nagradzany, zyskał międzynarodową sławę publikacjami i indywidualnymi wystawami w Polsce oraz w Austrii, Francji, Litwie, Niemczech, Słowacji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, a także Stanach Zjednoczonych Ameryki, Japonii i Tajwanie.


Odznaczony został Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr. Kazimierza Michała Ujazdowskiego (2006) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. dr. hab. Lecha Kaczyńskiego (2010).


Zainteresowany przedstawianiem przyrody, zwłaszcza świata zwierzęcego, którego reprezentantom z rozmysłem i upodobaniem nadaje cechy ludzkie. Jak powiedział: „nigdy nie używam postaci zwierząt zgodnie z tradycją La Fontaine'a. Nigdy nie wykorzystuję ich do przedstawiania jednej ludzkiej cechy, zwłaszcza negatywnej.”


Obrazy tworzy pastelami, akwarelami, tuszem, gwaszem. Precyzyjny rysunek, a jednocześnie taszystowska zabawa barwną plamą. Od lat 90. buduje „ilustracje przestrzenne”, kilkunastoma ciosami siekiery lub cięciami elektrycznej piły rzeźbiąc w drewnie swoiste bestiarium. Syntezą stała się słynna „Arka Wilkonia” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (2006/2007), a potem w zespole pałacowo-parkowym w Radziejowicach.


Nasi uczniowie z uwagą wysłuchali słowa wstępnego, a potem z wielką energią przystąpili do pracy. Mistrz przechadzał się z mikrofonem w ręce tak, by jego inspirujące korekty wszyscy mogli usłyszeć. Z bezpośrednim udziałem naszego gościa powstało kilka obrazów tuszem, które młodzi twórcy zapełnili jednorożcami, pawiami, motylami i wszelkim innym żywym stworzeniem. Wszystkie te dzieła zostały podpisane przez Józefa Wilkonia i naszych młodych plastyków. Opatrzone datą 28 kwietnia 2015 roku będą oprawione i eksponowane w naszych szkołach.


http://culture.pl/pl/tworca/jozef-wilkon

http://culture.pl/pl/galeria/arka-wilkonia-galeria

http://www.palacradziejowice.pl/wydarzenia_opis.php?id=3

http://www.fundacjawilkonia.pl

http://ksiaznicaplocka.pl/2015/04/29/warto-bylo-czekac-na-mistrza-wilkonia

(m.a.), Mamy konia od Wilkonia, "Tygodnik Płocki" nr 18 (2160) z dnia 5 maja 2015 roku, s. 8.


Zdjęcia: marekmroczkowskileicad-lux6


Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń Wilkoń