WYRÓŻNIENIE AGATY GIŻYŃSKIEJ W OGÓLNOPOLSKIM PLENERZE RYSUNKOWO-MALARSKIM MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO W KAZIMIERZU BISKUPIM PDF Drukuj Email

W dniach od 7 do 20 września 2009 roku w Kazimierzu Biskupim odbył się XVII Ogólnopolski Plener Malarsko-Rysunkowy dla najzdolniejszych uczniów klas starszych liceów plastycznych, organizowany przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Zespół Szkół Plastycznych w Kole przy współpracy z wykładowcami Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Z I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku udział w plenerze wzięły uczennice klasy III Agata Giżyńska i Dagmara Jaworska.

Kazimierz Biskupi to przepięknie położona wieś w województwie wielkopolskim, założona w XI wieku przez księcia Kazimierza Odnowiciela. Drugi człon jej nazwy wiąże się z rządami od 1237 roku biskupów lubuskich. Miejscowość słynie od tysiąca trzech lat kultem świętych Pięciu Braci Męczenników. Tu w pobernardyńskim zespole klasztornym znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Misjonarzy Świętej Rodziny, które od lat na czas pleneru udziela gościny uczestnikom oraz opiekunom i profesorom.

Plener zakończył wernisaż wystawy, podczas którego został rozstrzygnięty tegoroczny konkurs plastyczny. Jury przewodniczył prof. Stanisław Wieczorek – Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, a członkami byli prof. Józef Drążkiewicz i prof. Ireneusz Domagała - Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz mgr Wojciech Myjak – Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Dwa tygodnie ciężkiej pracy przyniosły sukces Agacie Giżyńskiej, która zdobyła cenne wyróżnienie konkursu, przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę ufundowaną przez Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Kazimierzu Biskupim ks. Włodzimierza Burzawę.

Podczas pleneru uczestniczki z naszej Szkoły zdobyły pod kierunkiem wybitnych osobistości artystycznych cenną wiedzę i umiejętności w zakresie rysunku i malarstwa oraz nawiązały dużo nowych, interesujących znajomości z rówieśnikami ze szkół plastycznych z całej Polski.

Tekst: Agata Giżyńska

Zdjęcia: Agata Giżyńska, Dagmara Jaworska