II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ”Pamiętajcie o ogrodach"

Red. Marek Mroczkowski

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pamiętajcie o ogrodach" przeznaczony jest dla utalentowanej młodzieży szkół plastycznych. To jedyne w kraju przedsięwzięcie artystyczno-organizacyjne o takiej tematyce i zasięgu terytorialnym. Inspiruje młodych twórców w kierunku doskonalenia umiejętności malarskich i rysunkowych w określonym temacie, służy wymianie doświadczeń uczniów i nauczycieli liceów plastycznych w skali ogólnopolskiej. Zachęca do zmierzenia się w przyszłości z problematyką tak ważną obecnie i atrakcyjną zawodowo, jak choćby waloryzacja krajobrazu kulturowego i jej wykorzystanie w projekcie zagospodarowania przestrzennego, restauracja publicznej przestrzeni parkowej, okolicznościowa dekoracja w przestrzeni wiejskiej i miejskiej, oprawa wizualna i ekspozycja produktów wystaw ogrodniczych, rolniczych i leśnych, projektowanie ogrodu we wnętrzu ogólnodostępnym, komponowanie ogrodów na powierzchniach architektonicznych.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest działające pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej środowisko artystyczno - oświatowe, skupione wokół organizatora - I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, będącego ważnym ośrodkiem na mapie edukacyjnej Polski, którego uczniowie zdobywają nagrody w konkursach plastycznych krajowych i międzynarodowych. Wspiera je Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Konkurs jest skutecznym sposobem prezentowania wrażliwej estetycznie i twórczo aktywnej młodzieży, a jego program i realizacja podkreśla rolę Płocka, Warszawy i Mazowsza w promowaniu na skalę krajową najbardziej uzdolnionych młodych artystów całej Polski.

W skład Komisji Konkursu, powołanej przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej dr. Zdzisława Bujanowskiego weszli wybitni warszawscy naukowcy i artyści: Przewodniczący prof. dr hab. Jan Rylke - Kierownik Katedry Sztuki Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz członkowie prof. dr hab. Barbara Szubińska - Dziekan Wydziału Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk i prof. Jacek Dyrzyński - b. Prorektor Akademii Sztuk Pięknych.

W II Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Pamiętajcie o ogrodach" uczestniczyły 364 prace malarskie i rysunkowe z 22 liceów plastycznych z całej Polski. W wyniku prac Komisji Grand Prix zdobył Janek Frączek - Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Nagrody I-III w kategorii malarstwa otrzymali: Aleksandra Modzelewska - Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie, Justyna Liska - Zespół Szkół Plastycznych im. Artura Grottgera w Tarnowie, Urszula Dorman - Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. Wyróżnieni zostali: Paulina Marzec - I Prywatne Liceum Plastyczne w Płocku i Kamil Kwiatkowski - Zespół Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. W kategorii rysunku nagrody I-III uzyskali: Mateusz Rak - Liceum Plastyczne im. Bernarda Morando w Zamościu, Aleksandra Strzelecka - Państwowy Zespół Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Rafał Badan - Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie, wyróżniono Ewę Spiak - Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu. Warto podkreślić, że szkoły plastyczne z Bydgoszczy, Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Płocka, Wrocławia i Zamościa uzyskały laury po raz drugi.

alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt

Wszystkie prace nadesłane przez uczniów wzbudziły zainteresowanie i żywą dyskusję jurorów. Uznano, że poziom wielu prac przewyższa ubiegłoroczny, a realizacja tematu pod względem formy i treści jest często oryginalna. Uczniowie wykazali duże umiejętności rysunkowe i malarskie oraz nadzwyczajną wrażliwość estetyczną. Przez stulecia pejzaż działał inspirująco na wyobraźnię artystów. Ogród jako ważny element życia odkrywał przed malarzami i rysownikami o każdej porze dnia i roku niezliczone możliwości duchowej inspiracji, artystycznej interpretacji, twórczej ekspresji i osobistej satysfakcji. Wielu młodych pejzażystów, którzy nadesłali prace konkursowe, potraktowało temat niejako proste odwzorowanie krajobrazu, lecz jako autorską wizję, którą zapragnęli utrwalić na płótnie czy papierze. Wśród nagrodzonych prac uwagę przykuwają zarówno kolorystyczne, jak i rysunkowe impresje, często z motywami melancholii, metafizyki, czy nawet surrealizmu. Sprzyja temu refleksyjny temat, który sprowokował uczniów szkół artystycznych do osobistego spojrzenia na zagadnienie kompozycji pejzażu, grę świateł i barw, czerń kreski w powietrznej mgle, a - być może także - jesienna aura towarzysząca finałowi konkursu.

Dotychczasowy dorobek konkursu upoważnia organizatorów do podjęcia starań, których celem jest uzyskanie w III edycji kolejnych nagród w postaci indeksów na wybrane kierunki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Europejskiej Akademii Sztuk i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tymczasem uroczystość wręczenia nagród odbędzie się w Sali Wystawowej I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku dnia 11 grudnia 2009 roku. Wystawa pokonkursowa pokazana będzie także w Ratuszu Miasta Płocka oraz w Bibliotece Głównej im. Władysława Grabskiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt alt