VI Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

IV International Art Competition "Remember the Gardens"

IV Międzynarodowy Konkurs Plastyczny

Polska Jagiellonów

stat4u


PDF Drukuj Email

I Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Pamiętajcie o ogrodach"

Marek Mroczkowski

Organizatorem konkursu, który został rozstrzygnięty 28 listopada 2008 r. w Płocku, jest działające pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie środowisko artystyczno – oświatowe, skupione przy I Prywatnym Liceum Plastycznym LOGOS Sp. z o. o. w Płocku oraz Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Pomysłodawcą konkursu i jego nazwy jest mgr Małgorzata Mroczkowska – Dyrektor Liceum, która podkreśliła, iż trzeba pamiętać, że ogród to „miejsce refleksji, odpoczynku, radości. Temat piękny sam w sobie. Rozmyślając o ogrodzie i słynnym wierszu Jonasza Kofty pomyślałam, że ten temat powinien być przeniesiony do prac malarskich i rysunkowych. A uczniowie liceów plastycznych mogą mu dać nowy wymiar, wyraz artystyczny. Konkurs to integracja i inspiracja, ale także promocja młodych ludzi, którzy swoją przyszłość zawodową będą chcieli połączyć z coraz ważniejszą w ostatnim czasie dziedziną jak waloryzacja krajobrazu, wizualizacja przestrzeni wiejskiej i miejskiej, restauracja parków, czy komponowanie ogrodów.”

Do idei tej z wielką życzliwością odniósł się prof. dr hab. Tomasz Borecki – Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, który zaproponował współpracę z prof. dr. hab. Janem Rylke – Kierownikiem Katedry Sztuki Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW. Stanął on na czele Komisji Konkursowej, w której skład weszli: prof. dr hab. Barbara Szubińska z Europejskiej Akademii Sztuki w Warszawie, mgr Małgorzata Mroczkowska – Dyrektor I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku oraz mgr art. plast. Maja Wojnarowska – członek Rady Artystycznej Liceum.

Wysoki poziom organizacyjny oraz merytoryczny spowodował bardzo przychylne stanowisko wielu środowisk o wymiarze lokalnym, regionalnym i krajowym. Już nad I edycją Konkursu patronat honorowy objęli: Mirosław Milewski – Prezydent Miasta Płocka, prof. dr hab. Alojzy Szymański – Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Pamiętajcie o ogrodach” stał się pierwszym w kraju przedsięwzięciem artystyczno-organizacyjnym o takiej tematyce i zasięgu terytorialnym. Przeznaczony dla młodzieży plastycznych szkół ponadgimnazjalnych zainspirował młodych twórców w kierunku doskonalenia umiejętności malarskich i rysunkowych w określonym temacie, służąc też wymianie doświadczeń uczniów i nauczycieli z 26 liceów plastycznych z całego kraju. Na konkurs wpłynęła do Płocka rekordowa liczba 426 prac, podczas gdy zazwyczaj, wg danych Centrum Edukacji Artystycznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w tego rodzaju konkursach uczestniczy około 15 – 200 prac.

Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach” jury przyznało pracy Sylwii Ziółkowskiej z Liceum Plastycznego im. Constantina Brancusi w Szczecinie, przedstawiającej monumentalnie, z żabiej perspektywy, rozświetlone, z ledwie zaznaczonymi kwiatami, wejście do tajemniczego ogrodu. Wrażenie przypominające niektóre pejzaże impresjonistów zbudowała laureatka I nagrody w kategorii malarstwa Hanna Rozpara z Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, której zdziczały, leśny ogród wypełnia drgające na potężnym pniu światło. II nagrodę otrzymał pastel Damiana Szychty z I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku, ukazujący w niebieskiej poświacie zmierzchu egzystencjalną pustkę wielkiego miasta, gdzieniegdzie tylko rozświetlonego zielenią ogrodów na szczytach drapaczy chmur.

W kategorii rysunku jury przyznało I nagrodę Weronice Szwarnóg z Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie, która mistrzowskimi dotknięciami piórka stworzyła nieco bajkową kompozycję opuszczonego ogrodu z powalonym w stawie drzewem, łódką o porzuconych wiosłach i pustym mostkiem. Damian Szarafin z Liceum Plastycznego im. Bernarda Morando w Zamościu uzyskał II nagrodę świetnym rysunkiem, niemal projektem ogrodu o zróżnicowanych ołówkiem planach zagospodarowania przestrzeni.

Jury wyróżniło dzieła malarskie Pauliny Lasowskiej z Państwowego Liceum Plastycznego w Gorzowie Wielkopolskim i Mateusza Labudy z Zespołu Szkół Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie oraz rysunkowe Moniki Pukniel z Państwowego Zespołu Szkół Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy i Angeliki Markowskiej z Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu.

Wiele interesujących formalnie i warsztatowo prac nagrodzono udziałem w pokonkursowej wystawie, której komisarz mgr art. plast. Maja Wojnarowska stwierdziła, iż „warunki konkursu dopuszczały różnorodne techniki malarskie i graficzne, a tematyka pozwalała na dokonanie wielu asocjacji – od romantycznych skojarzeń z tajemniczymi ogrodami pełnymi kolorowych kwiatów, poprzez ogrody własnych wspomnień, wypowiedzi bardzo osobiste, prace nawiązujące do botaniki, do architektury zieleni, aż do prac rozwiązujących czysto malarskie i graficzne problemy, a ogromne zainteresowanie konkursem wymagać będzie w jego II edycji rozszerzenia kategorii o plakat reklamowy i rysunek projektowy z dziedziny architektury zieleni”.

Podczas wernisażu wystawy wręczone zostały także nagrody rzeczowe, ufundowane m.in. przez J.M. Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Prezydenta Miasta Płocka. Szczególne wyróżnienie wręczył Tadeusz Daszewski – Dyrektor Urzędu Poczty Płock 1 w postaci kompletów limitowanej edycji kart Poczty Polskiej z logo konkursu, reprodukcjami wszystkich nagrodzonych prac i okolicznościowym stemplem Poczty Polskiej. Z tej okazji ukazał się też wydany przez Agpress kalendarz ścienny na 2009 rok z reprodukowanymi dziełami laureatów. Były to pierwsze w historii I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku i SGGW, a także w historii szkół artystycznych w Polsce formuły prezentowania i promowania dorobku młodych twórców. Wsparcie medialne zapewniły m.in. TVP Warszawa, Telewizja TELETOP, Katolickie Radio Płock, Sygnały Płockie Pismo Urzędu Miasta Płocka, Tygodnik Płocki, Wydawnictwo SGGW AGRICOLA.

W konkursie uczestniczyła młodzież szkół artystycznych, wiążąca swą przyszłość m.in. z problematyką tak ważną dziś i atrakcyjną, jak na przykład waloryzacja krajobrazu kulturowego i jej wykorzystanie w projekcie zagospodarowania przestrzennego, restauracja publicznej przestrzeni parkowej, okolicznościowa dekoracja w przestrzeni wiejskiej i miejskiej, oprawa wizualna i ekspozycja produktów wystaw ogrodniczych, rolniczych i leśnych, projektowanie ogrodu we wnętrzu ogólnodostępnym, komponowanie ogrodów na powierzchniach architektonicznych. Istnieje nadzieja na rozważenie przez Senat Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wręczania w przyszłości laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pamiętajcie o ogrodach” indeksów na Wydział Ogrodnictwa i Architektury SGGW. Byłby to jeszcze jeden ważny sposób nagradzania wrażliwej estetycznie i twórczo aktywnej młodzieży, a także podkreślenia roli Mazowsza w promowaniu na skalę krajową najbardziej uzdolnionych młodych artystów z całej Polski, zainteresowanych m.in. studiami w zakresie sztuki krajobrazu.

Otwarcie wystawy

alt alt alt alt

Nagrodzone prace

alt alt alt alt alt

Karty wydane przez Pocztę Polską

alt alt alt

Kalendarz z reprodukcjami nagrodzonych prac

alt