Dawid Andrzej Ławicki – klasa czwarta I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku

Sztuka objęła Gąsewo, Cieśle i Bodzanów

Gąsewo, Cieśle i Bodzanów Ponad pięćdziesięciu uczniów Szkoły Podstawowej w Bodzanowie pod opieką Moniki Graczykowskiej i Agnieszki Kłosińskiej oraz Szkoły Podstawowej w Cieślach pod opieką Rafała Jędrzejewskiego i Arkadiusza Wiśniewskiego uczestniczyło w prelekcji, warsztatach i wystawie prac malarskich, rysunkowych i graficznych Kamila Garlickiego i Dawida Andrzeja Ławickiego w Wiejskim Centrum Tradycji i Kultury w Gąsewie.

Wraz z Kamilem Garlickim postanowiliśmy podzielić się naszym dorobkiem plastycznym z najmłodszymi uczniami okolicznych szkół podstawowych. W tym celu zaprosiliśmy dzieci, najpierw z Ciesiel, a potem z Bodzanowa do Gąsewa, gdzie w Wiejskim Centrum Tradycji i Kultury zgromadziliśmy nasze prace.

Oprowadziliśmy gości po wystawie, a następnie zadaliśmy pytania: co jest ważne w tych wszystkich dziełach? Zazwyczaj dzieci trafnie odgadywały mówiąc: pomysł, pasja i talent. Potem poprosiliśmy, by dzieci wybrały swoje ulubione prace i staraliśmy się powiedzieć o nich jak najwięcej, na przykład o genezie dzieła, naszych inspiracjach, w jakiej technice zostało wykonane i czym ona się charakteryzuje.

Opowiedzieliśmy też dzieciom o naszej szkole, co w niej robimy na co dzień. Opisywaliśmy, jakie mamy przedmioty, co wykonujemy na lekcjach. Wyjaśniliśmy, że na rysunku i malarstwie pracujemy przy sztalugach, utrwalając ołówkiem lub akrylem postacie lub martwe natury. Na reklamie wizualnej zajmujemy się projektowaniem plakatów i zaproszeń itp. Potem poprowadziłem mały wykład o technice linorytu. Wyjaśniłem, na czym ona polega, jakie materiały się używa i w jaki sposób można robić taką techniką odbitkę w domu.

Na koniec pokazaliśmy czasopisma o sztuce i rozmawialiśmy o gatunkach w sztuce obecnej, jak i przeszłej. Zauważyliśmy, że dzieci z obydwu grup stwierdziły, że z miłą chęcią chciałyby zostać dłużej, bo bardzo się im wystawa i zajęcia podobały. Cieszymy się z tego spotkania. Było ważne również dla nas, bo przecież też mieszkamy w małych miejscowościach – Kamil w Słupnie, ja w Bodzanowie – i wiemy, jak cenna jest możliwość bezpośredniego kontaktu z twórcami kultury i sztuki.

Gąsewo, Cieśle i Bodzanów Gąsewo, Cieśle i Bodzanów

Gąsewo, Cieśle i Bodzanów