Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu!

Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! W ramach badań nad sztuką romańską w Polsce uczniowie klasy drugiej I Prywatnego Liceum Plastycznego w Płocku uczestniczyli w wycieczce studyjnej, którą poprowadziła z własnym referatem Karolina Boruszewska, a zdjęcia wykonała Sandra Pracz-Kudrej. Cel główny to brązowe Drzwi Płockie fundacji biskupa Aleksandra z Malonne, odlane w Magdeburgu w latach 1152-1154 dla Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Warto zauważyć, że materiał o tej niecodziennej lekcji historii odebrało na FB niemal pół tysiąca zainteresowanych. Polubiło wielu uczniów, a także m.in. Dyrektor Szkół LOGOS, Prezydent Miasta Płocka, Duces Mazovie, Dobry Płock. Refleksjami podzieliła się Magda Agacińska pisząc: „Moja klasa też była przy tych drzwiach z profesorem. 19 lat temu... Miałam referat. Pozdrawiam!” Wniebowzięty prof. Marek Mroczkowski niezwłocznie odpisał: „To bardzo miła wiadomość. Pozdrawiam zdecydowanie i serdecznie!” Wymianę uprzejmości zakończyła Magda słowami: „Pozdrawiam Panie Profesorze! Wiele lekcji pamiętam do dziś.”

Oryginał Drzwi Płockich trafił do Nowogrodu w niejasnych okolicznościach, najprawdopodobniej zrabowany przez pogańskich jeszcze Litwinów, w XIV wieku intensywnie nękających najazdami Mazowsze. Wierną kopię poświęcił Prymas Polski ks. abp Józef Glemp w 1982 roku. Dzieło przedstawia głównie sceny biblijne, które uczniowie mogli z łatwością w formie quizu identyfikować. To m.in. tak znane tematy staro i nowotestamentowe, jak stworzenie Ewy, kuszenie Adama, Zwiastowanie, ucieczka do Egiptu, wjazd do Jerozolimy, Ukrzyżowanie.

Jest też kwatera z fundatorem – biskupem Aleksandrem w otoczeniu diakonów, twórcą światłego kręgu duchowieństwa mazowieckiego i mecenasem sztuki, opiekunem późniejszego princepsa i seniora Bolesława IV Kędzierzawego, a nawet postacie ludwisarzy magdeburskich Riquina i Weismutha (Riquin me fecit)

Dodatkową atrakcją była możliwość obserwowania prac renowacyjnych tysiącletniej niemal siedziby diecezji płockiej (1075). Osobne podziękowania dla przewielebnego ks. kanonika Stefana Cegłowskiego, proboszcza parafii katedralnej!

Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu! Widzieliśmy Romańskie Drzwi Płockie. Wczoraj i… 19 lat temu!