Trzy niezwykłe wystawy

wystawawd Nadaniu imienia Władysława Drapiewskiego I Prywatnemu Liceum Plastycznemu w Płocku towarzyszyły trzy ekspozycje: nigdy niepublikowane archiwalia artysty malarza, wielkoformatowe reprodukcje polichromii Bazyliki Płockiej oraz linoryty uczniów z motywami katedralnych fresków. Scenariusz ekspozycji – Marek Mroczkowski, współpraca – Karolina Boruszewska, Sandra Pracz-Kudrej i Przemysław Sztupecki z klasy trzeciej.

Unikatowe materiały z archiwum Władysława Drapiewskiego, wypożyczone przez krewnych, artystów malarzy i konserwatorów Tomasza i Marii Zywertów z Pelplina. Fotografie i albumy rodzinne, rękopisy, szkicowniki artysty z lat 1896-1909 z portretami bliskich, przerysami fresków, emalii, liternictwa skryptoriów katedr niemieckich i włoskich, mozaik pompejańskich, projekty polichromii płockich, papieskie odznaczenie – Order Komandorski Świętego Grzegorza Wielkiego, opracowania naukowe.

Dzięki uprzejmości proboszcza parafii katedralnej św. Zygmunta ks. kan. Stefana Cegłowskiego pokazano wielkoformatowe reprodukcje procesji świętych, błogosławionych i monarchów z prezbiterium Bazyliki Katedralnej. Całość dopełniały linoryty uczniów „Plastyka”, z motywami ornamentów geometrycznych, organicznych, symboliki chrześcijańskiej polichromii katedralnej.