Gimnazjaliści i twórcy komiksu w Regionalnym Muzeum Poczty Pawła Mieszkowicza

Poczta

Regionalne Muzeum Poczty stało się celem wiosennej wyprawy grupy uczniów I Prywatnego Gimnazjum plastycznego. Zbiory bogate i różnorodne, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów poczty w Płocku, zgromadzone zostały przez cenionego w kraju Pawła Mieszkowicza. Byli też obecni przygotowujący o nim materiał w konwencji komiksu znani w Europie twórcy Mateusz Szlachtycz i Krzysztof Gawronkiewicz.

Paweł Mieszkowicz to jeden z najwybitniejszych w kraju kolekcjonerów, twórca Jarmarku Tumskiego, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Mazowieckiego. Ostatnio zasłynął otwarciem w Płocku prywatnego Regionalnego Muzeum Poczty, w którym zgromadził unikatowe zbiory zawierające historię poczty w Płocku. To m.in. kolekcje przesyłek pocztowych, znaczków, stempli, datowników, wag listowych, łącznic telefonicznych. telefonów. Zbiory prezentuje bezpłatnie, z profesjonalnym komentarzem.

Przy tej okazji uczniowie mogli poznać i wysłuchać Mateusza Szlachtycza i Krzysztofa Gawronkiewicza (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi – 1992, 2000; Grand Prix Arte-Glenat – 2003; Prix Millepages BD – 2005; nominacja w kategorii „debiut roku” BD Festival Angoulême – 2006). Mistrzowie sekwencyjnych historii rysunkowych wyjaśnili naszym gimnazjalistom najciekawsze tajniki sztuki komiksu.